Kočičí gingivitida

AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookFacebookFaceBookshare na Twittertwittertwittershare na pinterestpinterestPinterestshare to moreaddthismore2

Kočičí gingivitida/stomatitida je definována jako zánět dásní a ústní dutiny často pozorované u mnoha koček. I když mohou existovat určité příčiny tohoto chronického a odrazujícího zánětu, jako je virová infekce virem Herpes Virus (Rhinotracheitida), kalicivirus (FCV), virus leukémie kočičí a/nebo kočičí imunodeficience virus. být nalezen a umístit příčinu jako ideopatický/imunitní zprostředkovaný, což naznačuje, že imunitní systém kočky útočí na své vlastní dásně z neznámých důvodů.

Zatímco sekundární bakteriální přerůstání bakterií, jako je Bartonella a spousta dalších, mohou dojít k tomu, že tyto bakterie jsou zřídka primární příčinou červených a zanícených dásní kočky. Mezi příznaky patří výskyt červené čáry nebo otoky kolem linie zubu, která může postupovat po dásních a/nebo do zbytku ústní dutiny a jazyka. Těžké a často urážlivé slinění a slintání, obtíže a bolestivé stravování, stejně jako chvějící se čelisti na manipulaci na dotyku lze vidět v různých stupních. Zánět se často vztahuje na kořen zubů, což vede k progresivnímu dentálnímu rozpadu a ztrátě kostí podkladové čelisti.

Různá antibiotika na předpis, jako je metronidazol, clindamycin, antirobe a/nebo doxycyklin, mohou pomoci mnoha kočkám s kontrolou přerůstání bakterií a periodické ultrazvukové zubní škálování může pomoci, ale stav se často opakuje. Vzhledem k imunitní povaze této podmínky bude mnoho veterinárních lékařů často předepsat kortizon a další imunitní potlačující léky. Tyto léky však obvykle nemají dlouhodobé příznivé účinky. Nakonec jedinou terapeutickou variantou, která často funguje, je extrakce zejména zadních zubů, ale k minimalizaci zánětu jsou často zapotřebí celé extrakce zubů v ústech. I když je tento postup zapotřebí, výsledky stále nejsou zaručeny. Krmení kočičích druhů správných stravy, včetně konzervovaných potravin a/nebo vhodně vyváženého masa na bázi masa, může být užitečné, než se zmocní závažný zánět.

Podle mého názoru dávám kočkám syrové masité kosti, jako jsou kuřecí křídla, pomáhají často odstraňovat plak a dásně vyčistit lépe než jakékoli komerční výrobky. V některých případech mohou pomoci přírodní produkty, jako je Fidodent by Animal Essentials a Vetz Life Oral Care Spray nebo Gel. Viděl jsem, že některé případy reagují na klasickou homeopatickou léčbu vyškolenými veterináři, když jsou trpělivě léčeni a zkoumáni v průběhu času.

Strážci zvířat se mohou dozvědět mnohem více o možnostech homeopatického léčby na adrese www.theavh.org. Bez ohledu na to, která technika je vybrána, není léčba kočičí gingivitidy/stomatitida nikdy snadná a bude vyžadovat dlouhodobý závazek a trpělivost jak na základě kočičí strážce, tak veterinárního lékaře.

Zubní

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *